[vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]
Trądzik. Jak pielęgnować skórę z wypryskami?
[/vc_column_text][vc_column_text]odkryj NAJNOWSZĄ KOLEKCJĘ:[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][thb_image full_width=”true” alignment=”center” image=”4683″ img_link=”url:http%3A%2F%2Fdalia.pl|||” img_size=”300×300″][thb_image full_width=”true” alignment=”center” image=”4687″ img_link=”url:http%3A%2F%2Fdalia.pl|||” img_size=”300×300″][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][thb_image full_width=”true” alignment=”center” image=”4681″ img_size=”300×300″ img_link=”url:http%3A%2F%2Fdalia.pl|||”][thb_image full_width=”true” alignment=”center” image=”4685″ img_size=”300×300″ img_link=”url:http%3A%2F%2Fdalia.pl|||”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]Pielęgnacja skóry to nie lada wyzwanie. Szczególnie gdy przeszkadza Ci w tym trądzik, który nie zniknął po okresie dojrzewania lub znowu pojawił się na Twojej twarzy. Jak rozprawić się z nim raz na zawsze? I czy to w ogóle możliwe..? Sprawdzamy fakty i obalamy mity na temat trądziku!
#trądzik to wyłącznie problem młodzieży
Mit. Nie istnieje żadna magiczna bariera wiekowa, po przekroczeniu której prawdopodobieństwo zachorowania na trądzik znika.
#trądzik pojawia się tylko u osób, które nie dbają o skórę
Mit. Zarówno w wieku młodzieńczym, jak i później, trądzik powstaje w wyniku zatkania ujść mieszków włosowych oraz nadmiernej produkcji sebum, które nie może wydostać się na powierzchnię skóry. Nadmiar sebum gromadzi się pod jej powierzchnią i stanowi znakomitą pożywkę dla bakterii, tworząc stan zapalny, czyli znane nam wszystkim bolesne krostki.
#trądzik da się wyleczyć domowymi sposobami
Mit. W początkowym stadium choroby, kiedy pojawiały się dopiero pierwsze krostki i było ich niewiele, na pewno próbowałaś rozprawić się z nimi za pomocą plasterków czy specyfików dostępnych w drogeriach. Takie preparaty mogą pomóc pozbyć się wyprysków doraźnie, ale nie zastąpią specjalistycznej terapii, która ma na celu zwalczyć ich źródło. Nieleczony trądzik może pozostawić na Twojej skórze trudne do usunięcia blizny i bruzdy, dlatego warto jak najszybciej udać się do dermatologa.
#aby pozbyć się wyprysków, trzeba wysuszyć skórę
Mit. Na pewno słyszałaś o przemywaniu twarzy spirytusem czy stosowaniu „magicznej” pasty cynkowej. W rzeczywistości wysuszanie skóry (również zbyt częste i intensywne mycie) działa wprost odwrotnie – pobudza gruczoły łojowe do uzupełnienia brakującego sebum, powodując jego nadmierną produkcję.
Fakt nr 1. Skóra może być jednocześnie tłusta i przesuszona.
Fakt nr 2. Niektóre preparaty w terapii przeciwtrądzikowej mogą wysuszać skórę.
Właśnie dlatego tak ważne jest nawilżanie nawet tłustej skóry. Dermatolog z pewnością poleci Ci krem, a nawet skomponuje zestaw kosmetyków do codziennej pielęgnacji w czasie trwania i po zakończeniu terapii.
#odpowiednia dieta pomaga w leczeniu trądziku
Fakt. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli wykluczysz z diety niektóre produkty, problem trądziku zniknie szybciej. Zła to taka, że pierwszą pozycję na liście zakazanych składników zajmuje cukier, a więc z codziennego jadłospisu będą musiały zniknąć ulubione „ciastki” i inne słodycze, a nawet owoce z wysoką zawartością cukru. Przynajmniej do czasu całkowitego rozwiązania problemu. Oprócz cukru warto też ograniczyć spożycie nabiału oraz mięsa z kurczaka (z wyjątkiem kurcząt z chowu ekologicznego), które zawiera w sobie mnóstwo antybiotyków. Na koniec złota zasada: zero fast foodów i jedzenia „niewiadomego pochodzenia”, czyli takiego, którego składu na etykiecie nie jesteś w stanie rozszyfrować. 🙂 Będzie Ci za to wdzięczna nie tylko cera, ale cały organizm.
Czytaj także: Zdrowe jelita w służbie urodzie. Jak ich kondycja wpływa na Twój wygląd?
#trądzik można wyleczyć w ciągu kilku dni
Mit. Szybkość wyleczenia trądziku zależy od tego, jak szybko udasz się do lekarza i od Twojej systematyczności w stosowaniu leków. Tak – leków. W większości przypadków lekarz zaleci Ci preparaty dostępne tylko na receptę – również antybiotyki.
Fakt: przy właściwie dobranych lekach efekty zauważysz dość szybko. Zazwyczaj w pierwszej kolejności ustępują ból i swędzenie, a nowe wypryski przestają się pojawiać. Później znikają istniejące już zmiany skórne. Ważne, aby nie dać się zwieść „efektowi WOW” – nawet jeśli trądzik zniknął z powierzchni Twojej skóry, udaj się do dermatologa na jeszcze jedną wizytę w celu ustalenia planu działania po zakończeniu terapii, aby problem trądziku nie wrócił.
#raz wyleczony trądzik może powrócić
Fakt. Całkowite pozbycie się zmian na skórze to sukces, który trzeba pielęgnować. Lekarze często zalecają tzw. terapię podtrzymującą, czyli stosowanie kilka razy w tygodniu preparatów zawierających retinoid lub nadtlenek benzoilu.
#WARTO WIEDZIEĆ
Jakie preparaty poleci Ci lekarz? Zazwyczaj są to maści i kremy stosowane na powierzchni skóry, rzadziej preparaty stosowane doustnie. Wszystkie preparaty dzielą się na:
- RETINOIDY – grupa preparatów działających na podstawową przyczynę trądziku. Przywracają równowagę w procesie tworzenia się komórek naskórka i uniemożliwiają ich zlepianie, dzięki czemu sebum może swobodnie wydostawać się na powierzchnię skóry, a zaskórniki (będące początkową fazą trądziku) nie powstają. Retinoidy zmniejszają także produkcję łoju skórnego i łagodzą stan zapalny.
- PREPARATY PRZECIWBAKTERYJNE – niszczą bakterie rozwijające się w zaskórnikach, przez co hamują rozwój trądziku, ale nie wystarcza to do jego likwidacji. Preparaty przeciwbakteryjne powinny być stosowane równolegle z retinoidami i mogą występować w postaci antybiotyku lub nadtlenku benzoilu, który wykazuje silniejsze działanie i jest bezpieczniejszy od antybiotyku stosowanego na powierzchni skóry.
- Podczas kuracji przeciwtrądzikowej zrezygnuj ze słońca – większość preparatów reaguje na promieniowanie UV, tworząc przebarwienia.
#jakich kosmetyków używać?
Skóra trądzikowa jest szczególnie wrażliwa, dlatego nie powinna być podrażniana przez ostre i chemiczne substancje. Do codziennej pielęgnacji warto więc wybrać delikatne preparaty dostępne w aptekach, w których dostępne są całe linie i zestawy, dbające o właściwe oczyszczanie i nawilżenie skóry, np. marki Cetaphil, która specjalizuje się także w pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt. Do pielęgnacji podrażnionej skóry polecana jest także woda termalna Avene, wykazująca działanie łagodzące w przypadkach podrażnień – również po drobnych zabiegach. W makijażu zamień ciężki podkład na delikatny krem tonujący, np. Effaclar Duo (+) Unifiant od La Roche-Posay lub kojące dla skóry kosmetyki mineralne, o których pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]