Pamiętasz jeszcze, jakie emocje wzbudzał w Tobie lockdown? Kiedy strach i niepewność paraliżowały społeczeństwo. Gdy policyjne samochody przemierzały puste ulice, nakłaniając przez megafony mieszkańców do pozostania w domach. Czy pamiętasz, o czym wtedy myślałaś? Jakie były Twoje największe obawy? A może to złość i frustracja przejmowały nad Tobą największą kontrolę. Miałaś ochotę krzyczeć, trzaskać drzwiami i przeklinać. A po tygodniu pracy na home office przy równoczesnym nauczaniu zdalnym starszego dziecka i płaczu młodszego – pół żartem, pół serio, rozważałaś skoczenie z okna. Teraz, gdy trzecia fala powoli wygasa, wszystko wydaje się wracać do normy. Czujemy się wolni, ale czy na pewno szczęśliwsi? Jak bardzo uciskają nas tłumione miesiącami negatywne emocje i jak bardzo staramy się ich nie wyciągać na światło dzienne?
A może ulgę przyniosłaby nam konfrontacja z samym sobą. Uczciwe postawienie sprawy i przyznanie się, że każda z nas chociaż raz pomyślała o tym by wyrzucić: męża, dziecko, teściową, sąsiada czy psa? I czy od razu czyni to z nas psychopatki?
Ktoś wreszcie powiedział to za nas
Są takie książki, filmy, audiobooki lub podcasty, które chociaż stworzone przez kogoś obcego, wydają się opowiadać o nas samych. Jakby napisane były z perspektywy bliskiej nam osoby, która dokładnie wie o naszych demonach. Jednym z takich projektów jest Pandamioza. Nieco przerysowane uzewnętrznienie myśli i uczuć społeczeństwa. Szczególnie tych mocnych, do których bardzo nie lubimy się publicznie przyznawać.
Od czego wszystko się zaczęło? Swoje przemyślenia związane z przymusową izolacją i związanymi z nią perypetiami, reżyser i producent filmowy Wojciech Jeżowski, postanowił zebrać i opublikować. W ten sposób za sprawą współpracy z zaproszonymi do projektu artystami, początkiem maja światło dzienne ujrzała wspomniana Pandemioza. Czyli coś, o co nikt nie prosił, ale każdy potrzebował.
„Staraliśmy się stworzyć taką sytuację, by dać ludziom ujście, by się mogli pobawić czarnymi fantazjami. W trakcie audiobooka mogą wybierać, już od samego początku, gdzie Magda (przyp. red.: aktorka Magdalena Schejbal) zastanawia się, jaki miała sen. Także biorąc pod uwagę wszystkie możliwe decyzje, które można podjąć dostajemy 6-8 totalnie innych historii”
– wyjaśnił reżyser, Wojciech Jeżowski, w wywiadzie dla Dzień dobry TVN.
Czym dokładnie jest Pandemioza?
Pandemioza to nowoczesny, interaktywny audiobook, który czerpie inspiracje z życia, aby zabrać odbiorców w podróż przez typowy dzień osoby próbującej przetrwać kolejny miesiąc w lockdownie. Atmosfera bezsilnego absurdu otaczającego bohaterów Pandemiozy prowadzi do zatarcia różnic między fantazją i rzeczywistością. Aktorzy: Magdalena Schejbal, Rafał Zawierucha, Piotr Gąsowski, Anka Mrozowska oraz inni wcielają się w postacie, które dają widzowi kontrolę nad swoim losem.
Magdalena Schejbal mówi, że propozycja udziału w Pandemiozie trafiła do niej w idealnym momencie. Siedziała w domu, podobnie zresztą jak większość z nas i zastanawiała się co dalej. Obserwowała różne działania podejmowane przez kolegów z branży, które momentami sprawiały wrażenie nawet desperackich, jakby z obawy – czy świat o nich nie zapomni. Aż tu nagle pojawił się temat udziału w nietypowym, nowatorskim projekcie, jakim było nagranie tego interaktywnego audiobooka. Po przeczytaniu stwierdziła, że to naprawdę świetny scenariusz i że to aktualny, potrzebny projekt.
Pandemioza to odjechana opowieść
„Ta pandemiczna historia wydała mi się realna, warta opowiedzenia. Miałam nadzieję, że może kogoś rozbawi i pozwoli nabrać dystansu do tej trudnej rzeczywistości, która nas wtedy zastała. Dla mnie Pandemioza to odjechana opowieść, takie trochę połączenie Pulp Fiction i Las Vegas Parano, z klimatem literatury Franza Kafki (śmiech). Nie utożsamiałam się tak bardzo ze swoją rolą, dlatego tak ważny i pomocny okazał się reżyser, Wojtek Jeżowski. Dawał mi wskazówki w każdym fragmencie, zdaniu i podpowiadał, jakie emocje powinnam przekazać, jak je zagrać. Momentami w czasie nagrań nawet analizowaliśmy słowo po słowie, aby idealnie oddać klimat i zamysł scenariusza. Było to o wiele trudniejsze, niż na tradycyjnym planie, bo w trakcie nagrań byłam sama, nie było koło mnie żadnego partnera, ani scenografii – czegokolwiek, co ułatwiałoby wczucie się w rolę. Dla mnie osobiście to niesamowicie cenne doświadczenie pracy z reżyserem i odnalezienie się w nowym formacie” – tak o swojej roli i pracy w studiu nagrań mówi aktorka.
Teraz potrzebujemy tego bardziej niż kiedykolwiek
Chociaż obecnie trzecia fala pandemii delikatnie wygasa, a nawet znoszone są kolejne obostrzenia, wciąż kryje się w nas wiele frustracji. Szczególnie my, kobiety, jako te zwykle bardziej emocjonalne istoty, tłumimy w sobie złości, lęki i gniew – gromadzony gdzieś pod skórą całymi miesiącami. Jeżeli miałoby się okazać więc, że taka forma zabawy pomoże przynieść nam upragniony upust negatywnych emocji – to czemu by nie spróbować? Nie możemy przecież zapominać, że nasze zdrowie psychiczne, jest kluczowe, jeżeli planujemy troszczyć się również o innych. Każdy człowiek jest w stanie unieść określoną ilość problemów na swych barkach. Jeżeli nie będzie co jakiś czas zrzucał zbędnego balastu, w którymś momencie upadnie i nie wstanie.
Ciebie również to dotyczy
Magda Schejbal Pandemiozę poleca szczególnie osobom z poczuciem humoru, które będą umiały spojrzeć na ówczesną rzeczywistość z przymrużeniem oka. To ważne, aby takie trudne okoliczności nieco odczarować, złapać do nich dystans i ostudzić negatywne emocje. Zdaniem aktorki w audiobooku znajdziemy zarówno męski, jak i kobiecy punkt widzenia na ten pandemiczny czas, zderzymy się z ówczesnym problemami młodzieży, a wszystko z lekką nutą absurdu, przesady. Sama pandemia w aktorce nie zmieniła wiele, i jak sama mówi, ma na tyle silną dojrzałą osobowość, że tego typu okoliczności nie zrewolucjonizowały jej poglądów. „Miałam słabsze momenty, chwile zwątpienia, ale szybko docierało do mnie, że nie tędy droga. W tym trudnym okresie uświadomiłam sobie, że ważna jest umiejętność panowania nad strachem. Aby nas nie paraliżował, nie ograniczał. To nie łatwe, ale konieczne. Nie możemy poddawać się „historiezie”, trzeba robić swoje i iść do przodu. Był to zresztą czas, kiedy wkroczyłam w kolejną dekadę, moment refleksji, zastanowienia się nad sobą i swoją kobiecością. I doszłam do wniosku, że najważniejszy dla mnie jest mój wewnętrzny głos, intuicja. Zakładam, że jeżeli tylko zdrowie mi na to pozwoli, będę jej słuchała przez kolejne 40 lat i absolutnie nie dam jej zagłuszyć” – tak wspomina ostanie półtorej roku aktorka.
Audiobook Wojtka Jeżowskiego – to szczypta każdego z nas
Co zrobisz z sąsiadem, który ma w nosie, że wszyscy pracują z domu i wierci w ścianach od rana do nocy? Masz jakiś złoty środek na dzieci płaczące na cały regulator za ścianą, zamiast być w żłobku? A może chcesz zobaczyć, jak się dogada ojciec konserwatysta i katolik z chłopakiem swojego syna, który utknął w jego mieszkaniu przez lockdown? Reżyser Wojtek Jeżowski stworzył realną symulację rzeczywistości w 2021 roku a następnie wrzucił do niej LSD. Nowy format stworzony w Pandemiozie to interaktywna zabawa w dom, która łączy słuchowisko z niesamowitymi ilustracjami Zosi Jemioło i poprzez czarny humor scenariusza Bartosza Szpaka oddaje trudności życia w świecie ogarniętym chorobą.
Najnowsza kolekcja bielizny Dalia – już w sprzedaży!
Spróbuj – co Ci szkodzi?
„Wygospodaruję w tym tygodniu trochę czasu tylko dla siebie”. To zdanie, które dla części z Was z pewnością brzmi teraz abstrakcyjnie. Ale nie chodzi przecież o to, by rzucać wszystko i wyjeżdżać w Bieszczady. Wystarczy wieczorem zamknąć się w pokoju i przeklikać Pandemiozę na spokojnie. To doświadczenie zbliżone do oglądnięcia ostrego Stand Up’u, przeczytania wciągającej książki i udziału w terapii zajęciowej – ot takie sprytne 3 w 1. Baw się dobrze i daj nam znać jak wrażenia!