Wizualnie wyszczuplone ciało, czysta cera, młodszy wygląd. Opalona skóra jest wyjątkowo atrakcyjna, ale wiadomo, że regularna ekspozycja na słońce sprzyja starzeniu się skóry i nadmiernej produkcji sebum. Co robić, aby kąpiele słoneczne wychodziły nam tylko na zdrowie?
#słońce – dawkowanie
Na początek zaskoczenie: piękna opalenizna nie musi być efektem długich godzin przeleżanych na słońcu. Jeżeli chcecie, aby Wasza skóra uzyskała piękny, złoty kolor, zrezygnujcie z opalania w godzinach od 11.00-15.00. Chyba, że przymkniecie oko na ryzyko poparzenia, zmarszczki i przebarwienia.
#jakim jesteś fototypem?
Zanim wyjdziecie na słońce, zadbajcie o odpowiednią ochronę i sięgnijcie po krem dostosowany do Waszego fototypu. Fototyp to nic innego jak sposób, w jaki nasza skóra reaguje na słońce. Określa się go na podstawie ilości pigmentu w skórze, odpowiedzialnego za powstawanie opalenizny. W Polsce najczęściej mamy do czynienia z następującymi fototypami:
I celtycki
*włosy: jasny blond lub rude
*oczy: szare, zielone, niebieskie
*cera: jasna, zwykle pokryta piegami.
Osoby o fototypie celtyckim powinny raczej zrezygnować z przebywania na słońcu, ze względu na to, że ich skóra się nie opala i narażona jest na powstawanie oparzeń słonecznych. Zalecany faktor to 50+ SPF.
Model Susie Dalia Lingerie 279,90 zł
II nordycki
*włosy: jasny blond
*oczy: szare, zielone, niebieskie
*cera: jasna, często zarumieniona. Mogą występować na niej piegi.
W przypadku osób o fototypie nordyckim opalenizna jest możliwa do uzyskania, ale wymaga ona dłuższej ekspozycji na słońce. Ryzyko poparzeń słonecznych jest wysokie, dlatego odpowiedni będą tutaj kremy, posiadające faktor 30-50 SPF.
Model Susie Dalia Lingerie, 252,80 zł
III środkowoeuropejski
*włosy: ciemny blond, bądź jasny brąz
*oczy: zielone, szare, niebieskie, piwne, brązowe
*cera: jasna, często zarumieniona
Fototyp środkowoeuropejski posiada większość Polek oraz Polaków. Takie osoby stosunkowo łatwo się opalają, jednak w kontakcie z promieniami słońca skóra może się początkowo zaczerwienić. Zalecany faktor to 15-30 SPF.
IV południowoeuropejski:
*włosy: od średnich, po ciemne brązy
*oczy: zielone, piwne, brązowe
*cera: lekko śniada
Skóra takich osób opala się bardzo szybko i nie ulega łatwo oparzeniom. W tym przypadku polecamy kremy z faktorem maks. 15 SPF.
Model Inge, Dalia Lingerie
#dieta przeciwsłoneczna
Aby Wasza skóra zyskała naturalną ochronę przeciwko szkodliwemu promieniowaniu, nie koncentrujcie się wyłącznie na zakupie odpowiedniego kremu z filtrem, ale przede wszystkim zacznijcie działać od wewnątrz. Każdego dnia zadbajcie o to, aby w Waszym menu znalazły się produkty bogate w witaminę A i naturalne przeciwutleniacze, czyli flawonoidy oraz karotenoidy. Związki te sprawiają, że skóra staje się znacznie odporniejsza na działanie szkodliwych promieni UV, a opalenizna trwalsza. Wszystkie te cenne składniki znajdziecie w owocach i warzywach, takich jak:
*marchew
*papryka
*pomidory
*morele
*brzoskwinie
*brokuły
*maliny
*borówki
*pomarańcze
*dynia
#koktajl ochronny z witaminą C
Zanim wyjdziecie z domu, zaserwujcie sobie odżywczy koktajl z witaminą C, który skutecznie uchroni Waszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Regularnie spożywany sprawi, że opalenizna utrzyma się dłużej. Potrzebne Wam będą:
*200 ml soku marchewkowego
*200 ml soku pomidorowego
*100 g brokułu
*natka pietruszki
Wszystkie składniki zmiksujcie ze sobą oraz przyprawcie solą, pieprzem, sokiem z cytryny.
Skóra odzwierciedla wszystko, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu. Wszelkie niedoskonałości są najczęściej efektem złych nawyków żywieniowych. Mimo że opalenizna początkowo dodaje nam urody, na dłuższą metę może przyspieszyć starzenie i pobudzić gruczoły łojowe do produkcji sebum. Odpowiednia dieta i zewnętrzna ochrona przeciwsłoneczna nie tylko sprawią, że nasza skóra zyska piękny koloryt, ale będzie znacznie bardziej odporna na działanie szkodliwych promieni UV. Pamiętajcie: każda dieta wymaga systematyczności, dlatego oprócz chęci do działania zacznijcie ćwiczyć samodyscyplinę. Efekty mile Was zaskoczą 🙂