Jeśli tęsknisz za chwilą, spóźnisz się na spotkanie z życiem. Zatrzymaj się, by się nie spóźnić – tak brzmi hasło przewodnie artykułu, który stworzyła dla nas Katarzyna Skolimowska, trenerka edukacyjna i założycielka FitEdukacji. Wywiad z Kasią mogliście już zobaczyć na łamach portalu Shape me up, ponieważ staramy się nie tylko dzielić z Wami naszą wiedzą i przemyśleniami, ale także zapraszać inne osoby, będące ekspertami w swoich dziedzinach. Jeżeli zastanawiasz się nad tym w jaki sposób lepiej zapanować nad emocjami i jak zachęcić do takiej pracy swoje dziecko, ten tekst podpowie Ci od czego warto zacząć…
Nauka emocji
Wywiad z Katarzyną Skolimowską
By szkoła nie była dla szkoły, a dla życia – taka właśnie jest misja moja, oraz całej FitEdukacji, czyli edukacji lekkiej, przyjaznej mózgowi, Twoim talentom i zainteresowaniom. To edukacja odchudzona ze zbędnych treści na rzecz nauki do praktycznego wykorzystania w przyszłości. Szczególnie w czasach zdominowanych przez Covid, kompetencje miękkie są i będą dla nas wyjątkowo istotne. Umiejętność radzenia sobie ze stresem, zdolność do pozytywnego myślenia podczas home office i zdalnego nauczania równolegle.
Co zrobić, aby w tym wszystkim zupełnie nie oszaleć? Jak w paru prostych krokach pomóc sobie lub swojemu dziecku, radzić sobie z emocjami? Mam nadzieję, że mój wpis Cię zainspiruje, a jeżeli zechcesz dowiedzieć się więcej, odwiedzisz moją stronę internetową, lub spotkasz się ze mną bezpośrednio na szkoleniu. – Zapraszam do lektury, Katarzyna Skolimowska. 🙂
FitEdukacja – strona nie tylko dla rodziców i nauczycieli.
Bielizna nocna dla każdej kobiety
Wraz z dźwiękiem budzika czujesz zmęczenie i znudzenie. Cytując Kwiat Jabłoni W pośpiechu gubisz własny cień, kolejny rok, kolejny dzień (…) Popatrz dookoła, nikt tu nie wie po co żyć i o czym śnić…
Świat się spłaszczył i uzwyczajnił. Jaki więc sens poranków? Jaki sens uczyć się, by potem żyć w takim pędzie? A gdyby tak trafić na moment do miejsca, w którym zatrzymuje się czas?
Gdzieś między Twoją myślą a podświadomością jest taka przestrzeń. Jeśli tylko zdobędziesz klucz, możesz do niej wejść, kiedy tylko zapragniesz.
Uważność – to szyfr, który jest dla nas ratunkiem. Chroni nasz czas, a czas to życie.
Obsługa klucza jest prosta. Wystarczy się zatrzymać. Jak to zrobić? Oto 4 narzędzia, które możesz zastosować w swojej codzienności – idąc do szkoły lub pracy, stojąc w kolejce, jadąc autobusem – gdziekolwiek.
Szkoła dobrego życia
ODDECH
Zamknij oczy, weź głęboki oddech, zatrzymaj powietrze w sobie i powoli je wypuść. Zrób tak 10 razy. Jeśli już przy trzecim powtórzeniu czujesz, że tracisz czas, ta recepta jest dla Ciebie. Wytrzymaj, z każdym kolejnym powtórzeniem trening uważności będzie dla Ciebie łatwiejszy. Oglądaj w tym czasie swoje myśli i pozwalaj im odpływać wraz z każdym wydechem. Jakbyś je odkładał na chmury. Niech płyną. To tylko myśli. Po prostu złap oddech na życie! Pomyśl o tym, co widzisz, co słyszysz i co czujesz. Niby banał, a przekonasz się, że odkryjesz świat na nowo.
CZYTAJ WIĘCEJ: Komora tlenowa – oddychanie sposobem walki o zdrowie
CUKIEREK
Jeśli przeszedłeś etap świadomego oddechu, należy Ci się nagroda. Przygotuj swój ulubiony cukierek, czekoladkę. Ważne, aby był zapakowany w papierek.
Zazwyczaj jemy w pośpiechu. Nawet coś, co lubimy najbardziej. Tymczasem poczucie szczęścia tkwi w „teraz”. Weź cukierek do ręki. Pooglądaj go uważnie. Zauważ każdy nadruk, wzorek, kolor. Dotknij i sprawdź, jaką ma strukturę. Pomyśl o tym, kto go zaprojektował. Jaki był jego zamysł. Odwiń papierek, powąchaj, opisz, jaki zapach czujesz. Z czym Ci się kojarzy? Jakie wspomnienia przywołuje?
Weź czekoladkę w palce. Co czujesz? Jest gładka, chropowata, a może już zaczyna się roztapiać pod wpływem ciepła? Gdy już włożysz ją do ust, nie gryź i nie połykaj od razu, ale poczuj dokładnie jej strukturę, smak. Pozwól jej się powoli roztopić. Przekonasz się, że takim sposobem zjesz mniej, a endorfiny wypełnią Cię po brzegi.
Jeszcze tylko 2 kroki…
POGODA
Przygotuj białą kartkę A4 i kredki. Usiądź przy biurku. Zamknij czy. Pomyśl nad swoim sercem i umysłem. Jak pogoda w Tobie panuje? Jakie kolory masz w sobie – na ten moment, tę chwilę. Otwórz oczy i maluj! Dokładnie tak! Namaluj swoją osobistą pogodę. Choćby to miała być burza. Nie oceniaj. To tylko stan, który przemija, jak pogoda. Ona Cię nie definiuje. Jeśli namalujesz burzę, nie znaczy to, że jesteś błyskawicą. Nastrój jest nastrojem, on Cię nie identyfikuje.
Dlaczego warto zapisać swoje dziecko na FitPolski?
WDZIĘCZNOŚĆ
To pozornie banalne ćwiczenie, ale najmocniej jest w stanie zmienić Twoje życie. Pamiętaj tylko, że narzędzia działają, jeśli Ty działasz. Przygotuj sobie ozdobny słoik i małe karteczki.
Wyznacz sobie jeden moment dnia, w którym będziesz zapisywać swoje szczęśliwe chwile. Najwdzięczniejszym momentem jest chyba wieczór lub poranek . Codziennie po przebudzeniu lub przed zaśnięciem zapisz na karteczce opatrzonej datą chociaż jedną sprawę, z którą jesteś w tym momencie wdzięczny. Co sprawiło Ci radość? To mogą być drobnostki, nawet po prostu pyszny obiad.
To ćwiczenie , jeśli jest regularnie powtarzane, wypełni Twoje serce szczęściem. To jedyna droga, aby czuć życiowy dobrostan. Bo wiele w życiu nas ominie, wiele rzeczy nie mamy. Ale czy doceniasz to, co masz? Czujesz wdzięczność za to, że jesteś zdrowy, że masz kogoś, kto o Tobie myśli? Zobacz jak bogatym człowiekiem jesteś! Gdybyś miał się obudzić jutro z tym, za co dzisiaj byłeś wdzięczny, co by to było?
Szkoła to nie tylko kompetencje twarde
Być może czujesz zdziwienie przykładając treść tego artykułu do tego, czego spodziewałeś się po jego tytule. Bo jeśli szkoła, to przecież kompetencje twarde, bezwzględna matematyka. Moim zdaniem nie tylko. Szkoła jest nam potrzebna, aby żyć. A życie jest gdzie indziej. Dlatego tak bardzo przykładam uwagę do tego, by wyposażać moich uczniów właśnie w kompetencje życiowe.
O ile szczęśliwsze byłoby nasze społeczeństwo, gdybyśmy takie umiejętności nabywali w szkole? Niestety aby system się zmienił, musi jeszcze dużo wody upłynąć… Dlatego my już teraz działajmy w kręgu naszego wpływu. Wykorzystujmy maksymalnie czas spędzany z dziećmi w domu. Poszerzajmy nasze rodzicielskie działania edukacyjne o trening uważności. I zaczynajmy od tych najmłodszych. Bo dzieci nie są naszą przyszłością, ale teraźniejszością.
Poznaj 5 zasad edukacji skrojonej na miarę
Jeśli tęsknisz za chwilą, spóźnisz się na spotkanie z życiem.
Zatrzymaj się, by się nie spóźnić.