Choć coraz niższe temperatury nie zachęcają nas do wzmożonej aktywności fizycznej, to z pewnością warto wprowadzić ją w codzienny plan dnia! Dziś ponownie rozmawiamy z Magdą Górnisiewicz – naszą ekspertką od zdrowego stylu życia – tym razem w sportowym klimacie;) Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie korzyści niesie ze sobą pasja do ruchu oraz jak – w toku codziennych zajęć i obowiązków – znaleźć na nią czas i czerpać z niej jak najwięcej 🙂
Sport zajmuje bardzo ważne miejsce w Twoim życiu – czy możesz nam powiedzieć, dlaczego regularna aktywność fizyczna jest niezbędna dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia?
Regularna aktywność fizyczna stymuluje cały organizm i przekłada się na wiele prozdrowotnych procesów. Jej korzystny wpływ jest zauważalny przez całe życie we wszystkich układach i narządach, a także sferze psychicznej. W przypadku dzieci i młodzieży wspomaga ich naturalny rozwój, a osiągnięty stan organizmu stanowi rezerwę dla procesów starzenia, które zaczynają zachodzić już około 25-30 roku życia. W okresie dojrzałości, aktywność ruchowa powoduje podtrzymanie dobrej kondycji psycho-fizycznej. Z kolei u osób w starszym wieku przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia, a więc jest podstawą „healthy aging”. Wspaniale, jeśli dbasz o swoją kondycję witalną od najmłodszych lat. Wtedy ruch przynosi najlepsze efekty. Nie oznacza to jednak, że jeśli tego nie robiłaś, lub przestałaś być aktywna na jakiś czas, to wszystko stracone. Bez względu na to, kiedy zaczniesz – zauważysz efekty i zapewnisz sobie lepsze samopoczucie.
Opowiedz nam trochę o swojej aktywności fizycznej – kiedy znajdujesz na nią czas, jak często i w jakiej formie?
Ruch dodaje mi energii oraz pozwala odpocząć i wyciszyć się. Jedna z moich największych pasji to właśnie pasja do ruchu, a więc i jeden z priorytetów. Dlatego nie mam problemu z wplataniem go w plan dnia, pomimo tego, że mój grafik jest bardzo napięty.
Codziennie wykorzystuję nadarzające się sytuacje do krótkiej aktywności: chodzę po schodach zamiast jeździć windą, do sklepu czy na targ chodzę na nogach lub jeżdżę na rowerze. Podczas pracy staram się co jakiś czas wstać zza biurka, żeby się przejść lub wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, czy też energetyzujących przysiadów. Podczas dłuższych przerw wychodzę na spacer. Zapewniam, że nie jest to czas stracony. Takie przerwy działają pobudzająco i odświeżają umysł.
Zazwyczaj o poranku rozciągam się oraz wykonuję podstawowe ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Świetnie nadaje się do tego joga – w dodatku wspaniale dotlenia i pobudza organizm do działania. Więcej o porannych ćwiczeniach dowiesz się tutaj ;).
Czytaj także: Dobre samopoczucie, którym zarazi Cię Magdalena Górnisiewicz! Część I
Dwa – trzy razy w tygodniu planuję większy i dłuższy wysiłek wytrzymałościowy. Zazwyczaj są to 1-2 godziny energicznego spaceru z kijami po lesie lub po górach, czy też jazdy na rowerze. Dlaczego warto wsiąść na rower? Odpowiedź znajdziesz tu 😉 W zimie przerzucam się na narty i ski-toury. Lubię poczuć wiatr we włosach i obserwować, jak zamienia się moje otoczenie w zależności od pory roku. Jest to wspaniała forma relaksu po pracy.
W weekendy
staram się maksymalnie wykorzystać czas na ruch dla relaksu w plenerze.
Planuję z przyjaciółmi dłuższe górskie wycieczki, trasy rowerowe lub tury na
nartach. Kilka dni na łonie natury w dobrym towarzystwie to jedna z najlepszych
form wypoczynku.
To co również jest bardzo ważne – słucham swojego organizmu i czasami odpuszczam. Nie przeforsowuję się tak, jak kiedyś. Jeśli po ciężkim dniu czuję, że wysiłek będzie katorgą, a nie przyjemnością – nie zmuszam się, nawet jeśli tego dnia miałam zaplanowany dłuższy trening. Zamieniam go na krótki spacer, ćwiczenia relaksacyjne lub słodkie leniuchowanie.
Czytaj także: Styl życia, którym zarazi Cię Magdalena Górnisiewicz. Część II.
Ćwiczenia na siłowni czy na świeżym powietrzu – co jest lepsze i dlaczego?
Bez względu na to, czy pod dachem, czy w plenerze – ważne aby się ruszać. Miejsce zależne jest od naszych możliwości i preferencji. Zajęcia na siłowni czy w klubie fitness są świetną alternatywą dla miłośników outdooru, gdy pogoda nie sprzyja treningom na zewnątrz. Każda forma ruchu jest dobra, jednakże naukowcy udowadniają, że lepsze dla naszego organizmu są naturalne formy ruchu na świeżym powietrzu. Warto więc (zwłaszcza gdy jest ładna pogoda) wyjść na zewnątrz na spacer lub rower.
Jakie korzyści Ci to przyniesie?
- Lepiej dotlenisz swój organizm, dzięki temu każda z komórek w twoim ciele będzie bardziej odżywiona. Usprawni to jego funkcjonowanie oraz poprawi wygląd Twojej cery. Wpłynie również pozytywnie na jakość Twojego snu.
- Poprawisz działanie układu nerwowego i mózgu, a w konsekwencji pamięć. Będziesz bardziej twórcza i kreatywna, a dzięki temu wzrośnie Twoja wydajność.
- Wzmocnisz się. Dzięki dawce witaminy D oraz adaptacji organizmu do zewnętrznych warunków, usprawnisz funkcjonowanie układu odpornościowego. Będziesz rzadziej chorować. Witamina słońca wzmocni również Twoje kości.
- Poprawisz samopoczucie. Aby osiągnąć ten efekt wystarczy, abyś codziennie spacerowała zaledwie przez 5 minut w otoczeniu zieleni. Jeśli chcesz w pełni poczuć kojący wpływ natury – spróbuj na co dzień maszerować w plenerze przez pół godziny.
- Łatwiej wypracujesz nawyk regularnej aktywności. Ruch na zewnątrz zapewnia zmianę scenerii, co pomaga uniknąć demotywującej rutyny. Dzięki temu Twój zapał do sportu nie będzie tracił na sile, a być może urodzi się pasja do ruchu 🙂
Mam nadzieję, że Cię przekonałam, iż warto wyjść na zewnątrz. Jeśli nie – to zapewniam, że piękne widoki i odgłosy natury w pełni rekompensują wysiłek 😉
Jakie formy aktywności polecisz osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem?
Na początek polecam łatwe i przyjemne formy aktywności, które pomogą w kształtowaniu wydolności oddechowej i wzmocnią mięśnie. Są to np. spacery, jazda na rowerze oraz pływanie. Świetnym wprowadzeniem jest również joga, ponieważ zwiększa świadomość ciała oraz harmonijnie je rozwija i poprawia równowagę. O innych korzyściach z uprawiania jogi dowiesz się tutaj. Są to jednak tylko propozycje, gdyż bardzo duże znaczenie w doborze służącej nam aktywności mają indywidualne predyspozycje.
Pasja do ruchu – jak ją znaleźć
Klucz do osiągnięcia celu, jakim jest pasja do ruchu, to dopasowanie aktywności do Twoich preferencji, potrzeb i możliwości. Sport, który będzie sprawiał Ci radość, musi być odpowiednio dobrany do Twojej konstrukcji psychicznej i fizycznej.
Jeśli nie odczuwasz napięć i stresu na wysokim poziomie, mogą wystarczyć Ci spacery dla relaksu oraz takie metody wyciszające, jak joga czy tai-chi. Z kolei jeśli zmienność emocjonalna doprowadza u Ciebie do ciągłego kumulowania stresu – może będziesz musiała go odreagować ćwicząc intensywniej.
Szukając odpowiedniej aktywności dla siebie pamiętaj, że ruch to nie walka o lepszy wygląd. To wspaniale spędzony czas dla siebie, który ma sprawić, że poczujesz się lepiej.
Pod okiem eksperta
Bardzo ważne jest to, aby nie zaczynać przygody ze sportem na własną rękę, korzystając jedynie z porad na forach internetowych czy blogach oraz treningów online. Polecam, abyś umówiła się na indywidualne konsultacje z dobrym trenerem personalnym, który oceni w jakiej jesteś formie, a następnie wprowadzi Cię krok po kroku w świat sportu.
W przypadku gdy odczuwasz dyskomfort fizyczny np. bóle w dolnej części pleców czy bóle w kolanach, powinnaś udać się w pierwszej kolejności na konsultację do sprawdzonego fizjoterapeuty.
Dziękujemy za wszystkie cenne porady 🙂 Kolejna ich dawka już niebawem pojawi się na naszym blogu 😉 .
PS. Już wkrótce czeka na Was ciekawy konkurs, którego jedną z partnerek zostanie Magda. Śledźcie nas, aby być na bieżąco i poznać więcej szczegółów! 😉